Books - British Fantasy Awards Shortlist



The British Fantasy Awards Shortlist has been announced...

There are some very familiar names to us here at The DreamCage as we look down the shortlist of nominations for this year's British Fantasy Awards. It's lovely to see our friends at Fox Spirit getting a shout in the Best Independent Press award, and they are also responsible for the Asian Monsters anthology which makes the list in its category, up against Conrad Williams' Dead Letters. We have reviewed all five in the Film/TV Production shortlist and YAY for 2000AD making the best Comic/Graphic novel list (but where are Madius and Monty Nero we ask ourselves!) And a personal congratulations from our Editor (Susan) to Edinburgh's Georgina Bruce for getting her short story White Rabbit shortlisted.

The full shortlist is below and winners will be announced at FantasyCon 2017 in Peterborough in the autumn.

Best Newcomer

James Bennett, for Chasing Embers
Daniel Godfrey, for New Pompeii
Erika L Satifka, for Stay Crazy
Phil Sloman, for Becoming David
Martin Owton, for Exile


Best Magazine / Periodical

Black Static
Ginger Nuts of Horror
Interzone
Tor.com
Uncanny Magazine


Best Non-fiction

Blood Spectrum – Gary Couzens
The Geek Feminist Revolution – Kameron Hurley
Ginger Nuts of Horror ed. Jim McLeod
This Spectacular Darkness – Joel Lane, ed. Mark Valentine
The Women of Harry Potter series – Sarah Gailey
Words are my Matter: Writings about Life and Books, 2000-2016 – Ursula K Le Guin


Best Comic / Graphic Novel

2000AD (progs 1963-2011) ed. Matt Smith
Monstress, Vol 1: Awakening – Marjorie Liu & Sana Takeda
Patsy Walker, A.K.A. Hellcat! (#2-13) – Kate Leth & Brittney Williams
Saga (#33-40) – Brian K Vaughan & Fiona Staples
Sixpack and Dogwelder: Hard Travelin’ Heroz (#1-5) – Garth Ennis & Russ Braun
Skal (Chapter 3, pages 1-19) – Jennie Gyllblad


Best Independent Press

Alchemy Press
Fox Spirit Books
Grimbold Press
NewCon Press
TTA Press


Best Artist

Ben Baldwin
Evelinn Enoksen
Sarah Anne Langton
Daniele Serra


Best Anthology

Asian Monsters ed. Margrét Helgadóttir
Dead Letters ed. Conrad Williams
Fight Like a Girl ed. Joanne Hall & Roz Clarke
People of Colour Destroy Science Fiction ed. Lightspeed Magazine
The Starlit Wood: New Fairy Tales ed. Dominik Larisien & Navah Wolfe
Something Remains ed. Peter Coleborn and Pauline E Dungate


Best Collection

The Parts We Play – Stephen Volk
Secret Language – Neil Williamson
Sharp Ends – Joe Abercrombie
Some Will Not Sleep – Adam Nevill
A Tiding of Magpies – Pete Sutton
The Unheimlich Menoeuvre – Tracy Fahey


Best Film / Television Production

Arrival
Black Mirror series 3
Captain America: Civil War
Deadpool
High Rise


Best Novella

Arrival of Missives – Aliya Whiteley
The Ballad of Black Tom – Victor LaValle
Bodies of Water – VH Leslie
Every Heart a Doorway – Seanan McGuire
The Grieving Stones – Gary McMahon
Hammers on Bone – Cassandra Khaw


Best Short Fiction

Charmed Life – Simon Avery
Greenteeth – Gary Budden
The Watcher – Sammy HK Smith
Waxy – Camilla Grudova
White Rabbit – Georgina Bruce
The Women’s Song – Nadine West


Best Horror Novel

13 Minutes – Sarah Pinborough
Disappearance at Devil’s Rock – Paul Tremblay
The Hidden People – Alison Littlewood
The Searching Dead – Ramsey Campbell


Best Fantasy Novel

The High King’s Vengeance – Steven Poore
The Silver Tide – Jen Williams
The Summer Goddess – Joanne Hall
The Tiger and the Wolf – Adrian Tchaikovsky

Image - British Fantasy Society