Film - The 90th Academy Awards Nominations


The nominations for the 90th Academy Awards were announced yesterday...

There's no mistaking the front runner in the Oscars this year as The Shape of Water, directed by Guillermo del Toro, is streets ahead of any other film with 13 nominations in this years awards, the tenth film in Oscar history to earn thirteen nominations. However there's a bit of a scrum in the rest of it as Dunkirk gets 8 nominations and Three Billboards gets seven with Darkest Hour and Phantom Thread on 6 apiece.

The sci-fi blockbusters of Star Wars: The Last Jedi and Blade Runner 2049 also got multiple nods picking up 4 and 5 nominations respectively but these were, as usual, in the technical categories, as was the single nomination for Guardians of the Galaxy Vol 2 although Logan got a nomination in the Adapted Screenplay category.

Something else we noticed about the list this year is the start of inclusions of nominations for "non-traditional" studios like Netflix (Mudbound, Icarus, On Body & Soul, Strong Island, Heroin(e)) and Amazon (The Big Sick), adding weight to the argument that streaming is the way forward now for a lot of film-makers.

The full list of nominations in all 24 categories is below and our own movie mogul Steve Taylor-Bryant has marked his picks for some of the "big" ones. How wrong he actually is, we'll have to wait until 4th March to find out.


Best picture

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post - Steve's Pick
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best actress

Sally Hawkins - The Shape Of Water
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Steve's Pick
Margot Robbie - I, Tonya
Saoirse Ronan - Lady Bird
Meryl Streep - The Post

Best actor

Timothee Chalamet - Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
Daniel Kaluuya - Get Out
Gary Oldman - Darkest Hour - Steve's Pick
Denzel Washington - Roman J Israel, Esq

Best supporting actress

Mary J Blige - Mudbound
Allison Janney - I, Tonya - Steve's Pick
Lesley Manville - Phantom Thread
Laurie Metcalf - Lady Bird
Octavia Spencer - The Shape of Water

Best supporting actor

Willem Dafoe - The Florida Project
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins - The Shape Of Water
Christopher Plummer - All the Money in the World
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Steve's Pick

Best director

Dunkirk - Christopher Nolan
Get Out - Jordan Peele
Lady Bird - Greta Gerwig - Steve's Pick
Phantom Thread - Paul Thomas Anderson
The Shape of Water - Guillermo Del Toro


Best adapted screenplay

Call Me By Your Name - screenplay by James Ivory
The Disaster Artist - screenplay by Scott Neustadter & Michael H Weber
Logan - screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; story by James Mangold
Molly's Game - written for the screen by Aaron Sorkin - Steve's Pick
Mudbound - screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Best original screenplay

The Big Sick - written by Emily V Gordon & Kumail Nanjiani
Get Out - written by Jordan Peele
Lady Bird - written by Greta Gerwig
The Shape of Water - screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; story by Guillermo del Toro
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - written by Martin McDonagh - Steve's Pick

Best animated feature

Boss Baby
The Breadwinner
Coco - Steve's Pick
Ferdinand
Loving Vincent

Best documentary feature

Abacus
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Best foreign language film

A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
On Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)


Best original song

Mighty River - Mudbound (Mary J Blige, Raphael Saadiq & Taura Stinson)
The Mystery of Love - Call Me By Your Name (Sufjan Stevens)
Remember Me - Coco (Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez)
Stand Up for Something - Marshall (Common & Diane Warren)
This Is Me - The Greatest Showman (Benji Pasek & Justin Paul)

Best original score

Dunkirk - Hans Zimmer
Phantom Thread - Jonny Greenwood
The Shape of Water - Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi - John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Carter Burwell

Best cinematography

Blade Runner 2049 - Roger Deakins
Darkest Hour - Bruno Delbonnel
Dunkirk - Hoyte van Hoytema
Mudbound - Rachel Morrison
The Shape of Water - Dan Laustsen

Best costume design

Beauty and the Beast - Jacqueline Durran
Darkest Hour - Jacqueline Durran
Phantom Thread - Mark Bridges
The Shape of Water - Luis Sequeira
Victoria and Abdul - Consolata Boyle

Best make-up and hairstyling

Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick
Victoria and Abdul - Daniel Phillips & Lou Sheppard
Wonder - Arjen Tuiten


Best production design

Beauty and the Beast - production design by Sarah Greenwood; set decoration by Katie Spencer
Blade Runner 2049 - production design by Dennis Gassner; set decoration by Alessandra Querzola
Darkest Hour - production design by Sarah Greenwood; set decoration by Katie Spencer
Dunkirk - production design by Nathan Crowley; set decoration by Gary Fettis
The Shape of Water - production design by Paul Denham Austerberry; set decoration by Shane Vieau and Jeff Melvin

Best visual effects

Blade Runner 2049 - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover
Guardian of the Galaxy Vol 2 - Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner & Dan Sudick
Kong: Skull Island - Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza & Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi - Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan & Chris Corbould
War for Planet of the Apes - Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon & Joel Whist

Best film editing

Baby Driver - Paul Machliss & Jonathan Amos
Dunkirk - Lee Smith
I, Tonya - Tatiana S Riegel
The Shape of Water - Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Jon Gregory

Best sound editing

Baby Driver - Julian Slater
Blade Runner 2049 - Mark Mangini and Theo Green
Dunkirk - Richard King and Alex Gibson
The Shape of Water - Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi - Matthew Wood and Ren Klyce

Best sound mixing

Baby Driver - Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H Ellis
Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
Dunkirk - Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A Rizzo
The Shape of Water - Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Best animated short

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes


Best live action short

DeKalb Elementary
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmet - [Editor's Note - This is your winner, no matter what anyone else says]
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

Best documentary short

Edith + Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Images - Oscars.org