Film - BAFTA Awards


The 2017 British Academy Film Awards have been announced, here's the full list...

The big winner of the night was Three Billboards Outside Ebbing, Missouri which picked up 5 awards from its 9 nominations including Best Film and Outstanding British Film, with Martin McDonagh winning Original Screenplay, Sam Rockwell taking Supporting Actor and Frances McDormand receiving the BAFTA for Leading Actress.

The Shape of Water won three awards from its 12 nominations and this gave Guillermo del Toro the BAFTA for Best Director. Composer Alexandre Desplat collected the Original Music award, his third BAFTA win; the film also won Production Design.

Gary Oldman won Leading Actor for Darkest Hour, one of only 2 awards for the film, as it also won the award for Make Up & Hair. Great news for Oldman but surprising for the film to only get two because it was joint second in the number of nominations it received, with 9.

Even more surprising is that Blade Runner 2049 also only got two awards and Dunkirk got just the one, all in technical categories, despite the fact they were up for 8 nominations apiece.

News that excited us here was the BAFTA for Best Supporting Actress which went to Allison Janney for her role as Tonya Harding’s mother in I, Tonya. And it was very good to see that the South Korean drama, The Handmaiden picked up the award for Best Film Not in the English Language.

The Special Award for Outstanding British Contribution to Cinema was presented to the National Film and Television School (NFTS). The school has trained generations of BAFTA-nominated film talent; this year’s British Short Animation award was won by Poles Apart, which is the 13th NFTS graduation film to win a BAFTA.

The Rising Star Award, the only BAFTA voted for by the public, went to Black Panther's Daniel Kaluuya. Daniel shot to fame last year in the American genre film, Get Out, the film for which he won an MTV Movie Award and was most recently nominated for a Golden Globe, Screen Actor’s Guild Award and Gotham Award in the category of Best Actor. Already known for his roles in hit TV shows, Skins, Psychoville and Black Mirror, Kaluuya has also starred in a slew of big screen feature films, including crime thriller Sicario, Johnny English Reborn and Kick Ass 2 and, after Black Panther which hit cinemas at the weekend, he has a starring role in Steve McQueen’s upcoming heist thriller, Widows.

The Fellowship, the highest honour the Academy can bestow was presented to director and producer Sir Ridley Scott by HRH The Duke of Cambridge, President of BAFTA, and Sir Kenneth Branagh. The Award is given annually in recognition of an outstanding and exceptional contribution to film, games or television. Fellows previously honoured for their work in film include Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Stanley Kubrick, Laurence Olivier and Martin Scorsese. Mel Brooks received the Fellowship at last year’s Film Awards. This is not the first time Scott has been awarded a BAFTA. As well as five BAFTA Nominations over the years, in the 1992 British Academy Film Awards, Scott received BAFTA’s Special Award, and at the 1995 Film Awards he received the Outstanding British Contribution to Cinema Award alongside his brother Tony.

The awards were announced at a lavish ceremony at the Royal Albert Hall hosted by Joanna Lumley, which was opened by the Cirque du Soleil's superb OVO, inspired by The Shape of Water.




The full list of nominations is below with the WINNERS marked in bold italics.

BEST FILM

CALL ME BY YOUR NAME Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears
DARKEST HOUR Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
DUNKIRK Christopher Nolan, Emma Thomas
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, J. Miles Dale
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh - WINNER


OUTSTANDING BRITISH FILM

DARKEST HOUR Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider
GOD’S OWN COUNTRY Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling
LADY MACBETH William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch
PADDINGTON 2 Paul King, David Heyman, Simon Farnaby
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin - WINNER


OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

THE GHOUL Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttmann & Tom Meeten (Producers)
I AM NOT A WITCH Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer) - WINNER
JAWBONE Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)
KINGDOM OF US Lucy Cohen (Director)
LADY MACBETH Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)


FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

ELLE Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd
FIRST THEY KILLED MY FATHER Angelina Jolie, Rithy Panh
THE HANDMAIDEN Park Chan-wook, Syd Lim - WINNER
LOVELESS Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky
THE SALESMAN Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy


DOCUMENTARY

CITY OF GHOSTS Matthew Heineman
I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck - WINNER
ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan
AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk
JANE Brett Morgen, Bryan Burk


ANIMATED FILM

COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson - WINNER
LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max Karli



DIRECTOR

BLADE RUNNER 2049 Denis Villeneuve
CALL ME BY YOUR NAME Luca Guadagnino
DUNKIRK Christopher Nolan
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro - WINNER
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh


ORIGINAL SCREENPLAY

GET OUT Jordan Peele
I, TONYA Steven Rogers
LADY BIRD Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh - WINNER


ADAPTED SCREENPLAY

CALL ME BY YOUR NAME James Ivory - WINNER
THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh
MOLLY’S GAME Aaron Sorkin
PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King



LEADING ACTRESS

ANNETTE BENING Film Stars Don’t Die in Liverpool
FRANCES McDORMAND Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - WINNER
MARGOT ROBBIE I, Tonya
SALLY HAWKINS The Shape of Water
SAOIRSE RONAN Lady Bird


LEADING ACTOR

DANIEL DAY-LEWIS Phantom Thread
DANIEL KALUUYA Get Out
GARY OLDMAN Darkest Hour - WINNER
JAMIE BELL Film Stars Don’t Die in Liverpool
TIMOTHÉE CHALAMET Call Me by Your Name


SUPPORTING ACTRESS

ALLISON JANNEY I, Tonya - WINNER
KRISTIN SCOTT THOMAS Darkest Hour
LAURIE METCALF Lady Bird
LESLEY MANVILLE Phantom Thread
OCTAVIA SPENCER The Shape of Water



SUPPORTING ACTOR

CHRISTOPHER PLUMMER All the Money in the World
HUGH GRANT Paddington 2
SAM ROCKWELL Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - WINNER
WILLEM DAFOE The Florida Project
WOODY HARRELSON Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


ORIGINAL MUSIC

BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
DARKEST HOUR Dario Marianelli
DUNKIRK Hans Zimmer
PHANTOM THREAD Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat - WINNER


CINEMATOGRAPHY

BLADE RUNNER 2049 Roger Deakins - WINNER
DARKEST HOUR Bruno Delbonnel
DUNKIRK Hoyte van Hoytema
THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis



EDITING

BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss - WINNER
BLADE RUNNER 2049 Joe Walker
DUNKIRK Lee Smith
THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory


PRODUCTION DESIGN

BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer
BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola
DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer
DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis
THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau - WINNER


COSTUME DESIGN

BEAUTY AND THE BEAST Jacqueline Durran
DARKEST HOUR Jacqueline Durran
I, TONYA Jennifer Johnson
PHANTOM THREAD Mark Bridges - WINNER
THE SHAPE OF WATER Luis Sequeira



MAKE UP & HAIR

BLADE RUNNER 2049 Donald Mowat, Kerry Warn
DARKEST HOUR David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji - WINNER
I, TONYA Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
VICTORIA & ABDUL Daniel Phillips, Lou Sheppard
WONDER Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten


SOUND

BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Dan Morgan, Jeremy Price, Julian Slater
BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Theo Green, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
DUNKIRK Alex Gibson, Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten - WINNER
THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Nelson Ferreira, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood


SPECIAL VISUAL EFFECTS

BLADE RUNNER 2049 Richard R. Hoover, Paul Lambert, Gerd Nefzer, John Nelson - WINNER
DUNKIRK Paul Corbould, Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley
THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Mike Hill, Kevin Scott
STAR WARS: THE LAST JEDI Stephen Aplin, Chris Corbould, Ben Morris, Neal Scanlan
WAR FOR THE PLANET OF THE APES Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist



BRITISH SHORT ANIMATION

HAVE HEART Will Anderson
MAMOON Ben Steer
POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low - WINNER


BRITISH SHORT FILM

AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortensen - WINNER
A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell
WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick


EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

DANIEL KALUUYA - WINNER
FLORENCE PUGH
JOSH O’CONNOR
TESSA THOMPSON
TIMOTHÉE CHALAMET

Images & info - BAFTA