TV - BAFTA TV Awards


The British Academy of Film and Television Arts has announced the winners of the Virgin TV British Academy Television Awards...

The ceremony, celebrating and rewarding the very best programmes and performances of 2017, was hosted by Sue Perkins at the Royal Festival Hall, London, and proved, as always, to be a star-studded event.

There were two awards for This Country, written by Daisy May Cooper and Charlie Cooper. The mockumentary, depicting life in rural Britain, received the BAFTA for Scripted Comedy and Daisy May Cooper won Female Performance in a Comedy Programme, while the BAFTA for Male Performance in a Comedy Programme was awarded to Toby Jones for his performance in Detectorists.

The BAFTA for Leading Actress was awarded Molly Windsor, for her performance in Three Girls. The drama also won Mini-Series, adding to the three BAFTAs it won at the British Academy Television Craft Awards in April. Another multi-award winner, with two BAFTA wins at the recent British Academy Television Craft Awards, was World War One Remembered: Passchendaele, which picked up the Live Event award.

Sean Bean won the BAFTA for Leading Actor for his portrayal of a priest at the centre of a troubled community, in the drama series Broken while, in the Supporting Actor category, Brian F. O’Byrne received the BAFTA for his performance as a bereaved father in Little Boy Blue, a depiction of the true story of the murder of Rhys Jones. Vanessa Kirby took home the BAFTA for Supporting Actress for her role as Princess Margaret in The Crown.

Graham Norton won the sixth BAFTA of his career, winning for Entertainment Performance, his third for The Graham Norton Show. The BAFTA for Entertainment Programme was awarded to Britain’s Got Talent for the second time and Murder in Successville received the award for Comedy Entertainment Programme.

In the International category, the BAFTA was awarded to The Handmaid’s Tale, the adaptation of Margaret Atwood’s dystopian novel.

In the drama categories, Peaky Blinders won the BAFTA for Drama Series, and docu-drama Murdered for Being Different was presented with the award for Single Drama.

Casualty was awarded the BAFTA for Soap & Continuing Drama, a category that recognises exceptional talent in delivering long-running continuing dramas. Casualty last won this award in 2007. Love Island received the BAFTA for Reality & Constructed Factual, and Channel 5 won its first BAFTA since 2011, for Cruising with Jane McDonald in the Features category.

The first winner of the Short Form Programme category, introduced this year to recognise programmes of between three and 20 minutes, was awarded to seaside comedy drama Morgana Robinson’s Summer.

News Coverage was awarded to Sky News’ The Rohingya Crisis, and the award for Current Affairs was presented to Undercover: Britain’s Immigration Secrets (Panorama). Ambulance received the BAFTA for Factual Series, Single Documentary was awarded to Rio Ferdinand: Being Mum and Dad and Basquiat – Rage to Riches won the award for Specialist Factual.

The Grand National triumphed in the Sport category and sport continued to be the theme as the Special Award was presented to John Motson OBE in recognition of his outstanding contribution to sports broadcasting (Motty left the BBC at the weekend at the end of a 50 year career.)

The Fellowship, the highest accolade the Academy bestows, was presented to Kate Adie OBE. A truly groundbreaking news journalist, she is one of a very small number of women to have reported from hostile environments around the world, including both Gulf Wars, four years of war in the Balkans, the final NATO intervention in Kosovo and elections in 2000, the Herald of Free Enterprise disaster at Zeebrugge, the massacre at Dunblane, the Selby rail crash, the Bologna railway station bombing and the Tiananmen Square protest in Beijing in 1989. She carried out numerous assignments in Northern Ireland throughout "The Troubles" as well as reporting on the referendum to ratify the Good Friday Agreement. Kate covered the Lockerbie bombing and reported from Libya after the London Embassy siege of 1984, reporting from Libya many times thereafter, including the bombing of Tripoli by the US in 1986. She also covered the Rwandan Genocide and the British military intervention in the Sierra Leone Civil War.

Virgin TV’s Must-See Moment, the only award voted for by the public, was won by Blue Planet II for the “Mother Pilot Whale Grieves” moment. Hankies at the ready...



Full Nominations List is below - ** WINNERS in bold

COMEDY ENTERTAINMENT PROGRAMME

THE LAST LEG Production Team – Open Mike Productions / Channel 4
** WINNER - MURDER IN SUCCESSVILLE Andy Brereton, Avril Spary, James De Frond, Tom Davis – Shiny Button Productions / Tiger Aspect Productions / BBC Three TASKMASTER Andy Cartwright, Andy Devonshire, Alex Horne – Avalon / Dave
WOULD I LIE TO YOU? Peter Holmes, Rachel Ablett, Ruth Phillips, Adam Copeland – Zeppotron / BBC One

CURRENT AFFAIRS

RAPED: MY STORY Catey Sexton, Jonathan Braman, Emma Wakefield, Ollie Tait – Lambent Productions / Channel 5
SYRIA’S DISAPPEARED: THE CASE AGAINST ASSAD (DISPATCHES) Sara Afshar, Nicola Cutcher, Callum Macrae – Afshar Films / Channel 4
** WINNER - UNDERCOVER: BRITAIN’S IMMIGRATION SECRETS (PANORAMA) Karen Wightman, Joe Plomin, Callum Tulley, Gary Beelders – BBC Current Affairs / BBC One
WHITE RIGHT: MEETING THE ENEMY (EXPOSURE) Deeyah Khan, Darin Prindle, Andrew Smith, Melanie Quigley – Fuuse Films / ITV


DRAMA SERIES

THE CROWN Production Team – Left Bank Pictures / Netflix
THE END OF THE F***ING WORLD Production Team – Clerkenwell Films / Dominic Buchanan Productions / Netflix / All 4
LINE OF DUTY Production Team – World Productions / BBC One
** WINNER - PEAKY BLINDERS Production Team – Caryn Mandabach Productions / Tiger Aspect Productions / BBC Two

ENTERTAINMENT PERFORMANCE 

ADAM HILLS The Last Leg – Open Mike Productions / Channel 4
** WINNER - GRAHAM NORTON The Graham Norton Show – So Television / BBC One
MICHAEL McINTYRE Michael McIntyre’s Big Show – Hungry McBear / BBC One
SANDI TOKSVIG QI – QI Ltd / Talkback Thames – BBC Two

ENTERTAINMENT PROGRAMME1

ANT & DEC’S SATURDAY NIGHT TAKEAWAY Pete Ogden, Saul Fearnley, Diego Rincon, Andy Milligan – ITV Studios / Mitre Television / ITV
** WINNER - BRITAIN’S GOT TALENT Amelia Brown, Lee McNicholas, Richard Holloway, Charlie Irwin – Thames / Syco / ITV
MICHAEL McINTYRE’S BIG SHOW Dan Baldwin, Claire Horton, Christian Fletcher, Michael McIntyre – Hungry McBear / BBC One
THE VOICE UK Production Team – ITV Studios / Talpa / ITV

FACTUAL SERIES

** WINNER - AMBULANCE Jo Hughes, Bruce Fletcher, Kirsty Cunningham, Simon Ford – Dragonfly / BBC One
CATCHING A KILLER Anna Hall, Jezza Neumann, Erica Gornall, Brian Woods – True Vision / Channel 4
DRUGSLAND Sacha Mirzoeff, Xavier Alford, Bart Corpe, Simon Ford – BBC Studios’ Unscripted Productions / Open University / BBC Three
HOSPITAL Production Team – Label1 / BBC Two

FEATURES

ANTIQUES ROADSHOW Simon Shaw, Julia Foot, Robert Murphy, Sophie Wogden – BBC Studios’ Unscripted Productions / BBC One
** WINNER - CRUISING WITH JANE McDONALD Production Team – Elephant House Studios / Channel 5
NO MORE BOYS AND GIRLS: CAN OUR KIDS GO GENDER FREE? Javid Abdelmoneim, Helen Veale, Jeremy Daldry, Sam Palmer – Outline Productions / BBC Two
THE SECRET LIFE OF THE ZOO Production Team – Blast! Films / Channel 4

FEMALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME

ANNA MAXWELL MARTIN Motherland – Delightful Industries / Merman / BBC Two
** WINNER - DAISY MAY COOPER This Country – BBC Studios Comedy / BBC Three
SHARON HORGAN Catastrophe – Avalon Television / Merman / Birdbath Productions / Channel 4
SIAN GIBSON Peter Kay’s Car Share – Goodnight Vienna Productions / BBC One

MALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME 

ASIM CHAUDHRY People Just Do Nothing – Roughcut TV / BBC Three
ROB BRYDON The Trip to Spain – Revolution Films / Baby Cow Productions / Small Man Productions / Sky Atlantic
SAMSON KAYO Famalam – BBC Studios Comedy / BBC Two
** WINNER - TOBY JONES Detectorists – Channel X North / Treasure Trove Productions / Lola Entertainment / BBC Four



INTERNATIONAL

BIG LITTLE LIES Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Bruna Papandrea, Per Saari – HBO / David E. Kelley Productions / Pacific Standard / Blossom Films / Sky Atlantic
FEUD: BETTE AND JOAN Ryan Murphy, Dede Gardner, Tim Minear, Alexis Martin Woodall – Fox 21 Television Studios / BBC Two
** WINNER - THE HANDMAID’S TALE Bruce Miller, Warren Littlefield, Kari Skogland – MGM / Channel 4
THE VIETNAM WAR Ken Burns, Lynn Novick, Geoffrey C. Ward , Sarah Botstein – BBC / Florentine Films / BBC Four

LEADING ACTOR

JACK ROWAN Born to Kill – World Productions / Channel 4
JOE COLE Hang the DJ (Black Mirror) – House of Tomorrow / Netflix
** WINNER - SEAN BEAN Broken – LA Productions / BBC One
TIM PIGOTT-SMITH King Charles III – Drama Republic / BBC Two

LEADING ACTRESS

CLAIRE FOY The Crown – Left Bank Pictures / Netflix
** WINNER - MOLLY WINDSOR Three Girls – BBC Studios / Studio Lambert / BBC One
SINEAD KEENAN Little Boy Blue – ITV Studios / ITV
THANDIE NEWTON Line of Duty – World Productions / BBC One 

SUPPORTING ACTOR 

ADRIAN DUNBAR Line of Duty – World Productions / BBC One
ANUPAM KHER The Boy with the Topknot – Kudos / Parti Productions / BBC Two
** WINNER - BR√ćAN F. O’BYRNE Little Boy Blue – ITV Studios / ITV
JIMMI SIMPSON USS Callister (Black Mirror) – House of Tomorrow / Netflix

SUPPORTING ACTRESS 

ANNA FRIEL Broken – LA Productions / BBC One
JULIE HESMONDHALGH Broadchurch – Kudos / Imaginary Friends / Sister Pictures / ITV
LIV HILL Three Girls – BBC Studios Drama / Studio Lambert / BBC One
** WINNER - VANESSA KIRBY The Crown – Left Bank Pictures / Netflix




LIVE EVENT

ITV NEWS ELECTION 2017 LIVE: THE RESULTS Production Team – ITN / ITV
ONE LOVE MANCHESTER Production Team – BBC Studios / SB Projects / BBC One
WILD ALASKA LIVE Production Team – BBC Studios’ Natural History Unit / PBS / BBC One
** WINNER - WORLD WAR ONE REMEMBERED: PASSCHENDAELE Production Team – BBC Studios / BBC Two

MINI-SERIES

HOWARDS END Kenneth Lonergan, Hettie Macdonald, Laura Hastings-Smith, Sophie Gardiner – Playground Entertainment / BBC One
THE MOORSIDE Neil McKay, Paul Whittington, Ken Horn, Jeff Pope – ITV Studios / BBC One
THE STATE Peter Kosminsky, Steve Clark-Hall, Liza Marshall, Kris Thykier – Archery Pictures / Stonehenge Films / Channel 4
** WINNER - THREE GIRLS Nicole Taylor, Philippa Lowthorpe, Susan Hogg, Simon Lewis – BBC Studios Drama / Studio Lambert / BBC One

NEWS COVERAGE

THE BATTLE FOR MOSUL (SKY NEWS) Production Team – Sky News
THE GRENFELL TOWER FIRE (CHANNEL 4 NEWS) Krishnan Guru-Murthy, Jackie Long, Cathy Newman, Ben de Pear – ITN / Channel 4
THE GRENFELL TOWER FIRE (ITV NEWS AT TEN) Production Team – ITN / ITV
** WINNER - THE ROHINGYA CRISIS (SKY NEWS) Production Team – Sky News

REALITY & CONSTRUCTED FACTUAL 

CELEBRITY HUNTED Production Team – Shine TV / Channel 4
** WINNER - LOVE ISLAND Production Team – ITV Studios / Motion Content Group / ITV2
OLD PEOPLE’S HOME FOR 4 YEAR OLDS Trish Powell, Murray Boland, Benjamin Leigh, Belle Borgeaud – CPL Productions / Channel 4
THE REAL FULL MONTY Nick Bullen, Kevin Mundye, Daniela Neumann, Will Yapp – Spun Gold TV / ITV

SCRIPTED COMEDY

CATASTROPHE Sharon Horgan, Rob Delaney, Ben Taylor, Jack Bayles – Avalon Television / Merman / Birdbath Productions / Channel 4
CHEWING GUM Production Team – Retort / E4
** WINNER - THIS COUNTRY Daisy May Cooper, Charlie Cooper, Tom George, Simon Mayhew-Archer – BBC Studios Comedy / BBC Three
TIMEWASTERS Daniel Lawrence Taylor, Barunka O’Shaughnessy, Josh Cole, George Kane – Big Talk Productions / ITV2

SHORT FORM PROGRAMME

BRITAIN’S FORGOTTEN MEN Production Team – BBC Three / BBC Three
EATING WITH MY EX Production Team – Shotglass Media / BBC Three
** WINNER - MORGANA ROBINSON’S SUMMER Production Team – Merman / Sky Arts
PLS LIKE Production Team – BBC Three / BBC Three


SINGLE DOCUMENTARY2

CHRIS PACKHAM: ASPERGER’S AND ME Charlie Russell, Lizzie Kempton, Tom Barry, Will Grayburn – Raw TV / BBC Two
LOUIS THEROUX, TALKING TO ANOREXIA Louis Theroux, Ellena Wood, Simon McMahon, Peter Dale – BBC Studios’ Documentary Unit / BBC Two
ONE DEADLY WEEKEND IN AMERICA Sanjay Singhal, Ursula Macfarlane, Jon Alwen, Sarah Hunt – Voltage TV Productions / BBC Three
** WINNER - RIO FERDINAND: BEING MUM AND DAD Rio Ferdinand, Grant Best, Matt Smith, Martin Thompson – Only The Best Productions / BBC One

SINGLE DRAMA

AGAINST THE LAW Aysha Rafaele, Scott Bassett, Fergus O’Brien, Brian Fillis – BBC Studios’ Documentary Unit / BBC Two
HANG THE DJ (BLACK MIRROR) Charlie Brooker, Annabel Jones, Tim Van Patten, Nick Pitt – House of Tomorrow / Netflix
KING CHARLES III Mike Bartlett, Greg Brenman, Rupert Goold, Simon Maloney - Drama Republic / BBC Two
** WINNER - MURDERED FOR BEING DIFFERENT Aysha Rafaele, Scott Bassett, Paul Andrew Williams, Nick Leather – BBC Studios’ Documentary Unit / BBC Three

SOAP & CONTINUING DRAMA

** WINNER - CASUALTY Production Team – BBC Studios Continuing Drama / BBC One
CORONATION STREET Production Team – ITV Studios / ITV
EMMERDALE Production Team – ITV Studios / ITV
HOLLYOAKS Bryan Kirkwood, Emily Gascoyne, Vikki Tennant, Colette Chard – Lime Pictures / Channel 4

SPECIALIST FACTUAL3

** WINNER - BASQUIAT - RAGE TO RICHES David Shulman, Janet Lee – BBC Studios’ Documentary Unit / BBC Two
BLITZ: THE BOMBS THAT CHANGED BRITAIN Tim Kirby, Emily Thompson, Francesca Maudslay, Cate Hall – Wall to Wall Media / BBC Two
BLUE PLANET II Production Team – BBC Studios’ Natural History Unit / BBC Worldwide / Open University / WDR / BBC America / Tencent / France Televisions / CCTV9 / BBC One
ELIZABETH I’S SECRET AGENTS Chris Durlacher, Bernadette Ross, Julian Jones, Claire Guillon – 72 Films / BBC Two

SPORT

ANTHONY JOSHUA v. WLADIMIR KLITSCHKO Adam Smith, Ed Robinson, Sara Chenery, Jennie Blackmore – Sky Sports / Sky Sports Box Office
** WINNER - THE GRAND NATIONAL Paul McNamara, Richard Willoughby, Amy Lewin, Tony Cahalane – ITV Sport / ITV
SIX NATIONS: WALES v. ENGLAND Production Team – BBC Sport / BBC One
UEFA WOMEN’S EURO SEMI-FINAL: ENGLAND V. NETHERLANDS Sunil Patel, Mark Cole, Kay Satterley, Ian Finch – Whisper Films / Channel 4

VIRGIN TV’S MUST-SEE MOMENT (voted for by the public)

** WINNER - BLUE PLANET II Mother Pilot Whale Grieves – BBC Studios’ Natural History Unit / BBC Worldwide / Open University / WDR / BBC America / Tencent / France Televisions / CCTV9 / BBC One
DOCTOR WHO The Thirteenth Doctor Revealed – BBC Studios Drama / BBC One
GAME OF THRONES Viserion is Killed by the Night King – HBO Programming / Bighead, Littlehead / Television 360 / Sky Atlantic
LINE OF DUTY Huntley’s Narrow Escape – World Productions / BBC One
LOVE ISLAND Stormzy Makes a Surprise Appearance – ITV Studios / Motion Content Group – ITV
ONE LOVE MANCHESTER Ariana Grande Sings ‘One Last Time’ – BBC Studios / SB Projects / BBC One

1 Entertainment Programme is given in honour of Lew Grade
2 Single Documentary is given in honour of Robert Flaherty
3 Specialist Factual is given in honour of Huw Wheldon