Comics - Eisner Award Winners

Eisner Award logo - capital E written in stripy lettering

In case you missed them, the 32nd Annual Will Eisner Comic Industry Awards were presented at a virtual ceremony at SDCC@Home on Friday evening...

Press Release

The top winners of the evening were Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O’Connell’s graphic novel Laura Dean Is Breaking Up with Me (Best Publication for Teens, Best Writer, Best Penciller/Inker; published by First Second/Macmillan) and G. Willow Wilson and Christian Ward’s comic book series Invisible Kingdom (Best New Series, Best Writer, Best Painter; published by Berger Books/Dark Horse).

Multiple Eisners also went to Lynda Barry for Making Comics (Best Comics-Related Book, Best Publication Design; published by Drawn & Quarterly); Raina Telgelemier for Guts (Best Publication for Kids, Best Writer/Artist; published by Scholastic/Graphix); and Stan Sakai for Best Lettering (on Usagi Yojimbo, published by IDW) and Best Archival Collection/Project (Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: The Complete Grasscutter; IDW).

The Best Graphic Album–New trophy went to Are You Listening by Tillie Walden (published by First Second/Macmillan), while Best Reality-Based Work was awarded to George Takei’s memoir They Called Us Enemy (by Justin, Eisinger, Steve Scott, and Harmony Becker, published by IDW/Top Shelf). In the comics categories, Image’s Bitter Root by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene won Best Continuing Series, while Best Limited Series went to Little Bird by Darcy Van Poelgeest and Ian Bertram (also Image).

The publisher that can boast the most winners is Dark Horse, with the three for Invisible Kingdom plus Best Adaptation for Snow, Glass, Apples by Neil Gaiman and Colleen Doran and a share of Dave Stewart’s award for Best Coloring. Other publishers with multiple awards include First Second/Macmillan (for Laura Dean and Are You Listening); Image for Continuing Series, Limited Series, Cover Artist (Emma Rios, Deadly Class), and shared Coloring; IDW for Sakai’s works and They Called Us Enemy; and Drawn & Quarterly for Making Comics and for Best Short Story (Ebony Flowers’ “Hot Comb”). Publishers with two trophies each include Fantagraphics, Scholastic Graphix, and VIZ Media.

The event was hosted by voice actor/comedian Phil LaMarr (MadTV, Samurai Jack, Futurama, Justice League), who announced the nominees and winners in 31 categories. Eisner Awards Administrator Jackie Estrada opened and closed the ceremony.

Sergio Aragon├ęs presented the Hall of Fame Awards. The Judges’ Choices were Nell Brinkley and E. Simms Campbell. The elected inductees were Alison Bechdel, Howard Cruse, Louise Simonson, Stan Sakai, Don and Maggie Thompson, and Bill Watterson. Bechdel, Simonson, Sakai, and Thompson all accepted their awards via videos; Cruse’s husband, Ed Sederbaum, accepted on Howard’s behalf.

The Bob Clampett Humanitarian Award, presented by Bob’s daughter Ruth Clampett, had three recipients this year: The Hero Initiative, Creators4Comics, and Comicbook United Fund.

The Eisner Awards are part of, and underwritten by, Comic-Con International: San Diego, a nonprofit educational organization dedicated to creating awareness of and appreciation for comics and related popular art forms, primarily through the presentation of conventions and events that celebrate the historic and ongoing contributions of comics to art and culture.

Here's the full list of  2020 Eisner Awards Winners

Best Short Story - “Hot Comb,” by Ebony Flowers, in Hot Comb (Drawn & Quarterly)
Best Single Issue/One-Shot - Our Favorite Thing Is My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics)
Best Continuing Series - Bitter Root, by David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
Best Limited Series - Little Bird by Darcy Van Poelgeest andIan Bertram (Image)
Best New Series - Invisible Kingdom, by G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger Books/Dark Horse)
Best Publication for Early Readers - Comics: Easy as ABC, by Ivan Brunetti (TOON)
Best Publication for Kids - Guts, by Raina Telgemeier (Scholastic Graphix)
Best Publication for Teens - Laura Dean Keeps Breaking Up with Me, by Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O'Connell (First Second/Macmillan)
Best Humor Publication - The Way of the Househusband, vol. 1, by Kousuke Oono, translation by Sheldon Drzka (VIZ Media)
Best Anthology - Drawing Power: Women’s Stories of Sexual Violence, Harassment, and Survival, edited by Diane Noomin (Abrams)
Best Reality-Based Work - They Called Us Enemy, by George Takei, Justin Eisinger, Steven Scott, and Harmony Becker (Top Shelf)
Best Graphic Album—New - Are You Listening? by Tillie Walden (First Second/Macmillan)
Best Graphic Album—Reprint - LaGuardia, by Nnedi Okorafor and Tana Ford (Berger Books/Dark Horse)
Best Adaptation from Another Medium - Snow, Glass, Apples, by Neil Gaiman and Colleen Doran (Dark Horse Books)
Best U.S. Edition of International Material - The House, by Paco Roca, translation by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)
Best U.S. Edition of International Material—Asia (TIE) - Cats of the Louvre, by Taiyo Matsumoto, translation by Michael Arias (VIZ Media) AND Witch Hat Atelier, by Kamome Shirahama, translation by Stephen Kohler (Kodansha)
Best Archival Collection/Project—Strips - Krazy Kat: The Complete Color Sundays, by George Herriman, edited by Alexander Braun (TASCHEN)
Best Archival Collection/Project—Comic Books - Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: The Complete Grasscutter Artist Select, by Stan Sakai, edited by Scott Dunbier (IDW)
Best Writer - Mariko Tamaki, Harley Quinn: Breaking Glass (DC); Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan); Archie (Archie)
Best Writer/Artist - Raina Telgemeier, Guts (Scholastic Graphix)
Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team - Rosemary Valero-O'Connell, Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan)
Best Painter/Digital Artist - Christian Ward, Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse)
Best Cover Artist - Emma Rios, Pretty Deadly (Image)
Best Coloring - Dave Stewart, Black Hammer, B.P.R.D.: The Devil You Know, Hellboy and the BPRD (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Silver Surfer Black, Spider-Man (Marvel)
Best Lettering - Stan Sakai, Usagi Yojimbo (IDW)
Best Comics-Related Periodical/Journalism - Women Write About Comics, edited by Nola Pfau and Wendy Browne, www.WomenWriteAboutComics.com
Best Comics-Related Book - Making Comics, by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
Best Academic/Scholarly Work - EC Comics: Race, Shock, and Social Protest, by Qiana Whitted (Rutgers University Press)
Best Publication Design - Making Comics, designed by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
Best Digital Comic - Afterlift, by Chip Zdarsky and Jason Loo (comiXology Originals)
Best Webcomic - Fried Rice, by Erica Eng, https://friedricecomic.tumblr.com

Hall of Fame

Judges’ Choices:
Nell Brinkley, E. Simms Campbell
Voters’ Choices: Alison Bechdel, Howard Cruse, Stan Sakai, Louise Simonson, Don and Maggie Thompson, Bill Watterson

Image and info - Eisner Awards